Englishفارسینقشه سايتتماس با مالينک به مالينکهادرباره ماصفحه اصلی

روستای درکی
اين روستا در 47 کيلومتری جنوب شرقی مريوان در دامنه تپه ها واقع است. کوههای اورامان تخت در جنوب آن و کوههای مهدی در شمال و کوه دالانی در شمال غربی اين روستا واقع است. دره کليم در شمال شرقی اين روستا واقع شده است. ارتفاعات آن سرد و مرطوب می باشد، مردمش به زبان کردی صحبت می کنند. کوهها، دره ها، پوشش علف زاری و گونه های حيوانات وحشی از جاذبه های توريستی و طبيعی اين مکان بشمار می روند.

روستای نگل
negel qoran اين روستا در 60 کيلومتری جاده سنندج-مريوان (28 کيلومتری سروآباد) واقع است. اين روستا بعلت وجود نسخه ای از قرآن به دست خط کوفی مشهور شده است که آنرا در مسجد نگهداری می کنند. قدمت اين قرآن به 1000 سال پيش بر می گردد. اين قرآن شگفت انگيز باعث مشهور شدن اين مسجد و روستا گشته است.

روستای اورامان تخت
hevramanat villages اين مکان در دره شرقی-غربی با سراشيبی زياد در شمال کوههای تخت در 63 کيلومتری جنوب مريوان واقع است. خانه های اين روستا بطور کلی از سنگ ساخته شده اند و دارای حالت راه پله مانندی می باشند. سقف خانه ها را با تيرکهايی می پوشانند. اين خانه ها طوری طرح ريزی شده اند که پشت بام يک خانه تبديل به حياط خانه بالايی گرديده است. ارتفاهات اين منطقه در بهار و تابستان بسيار زيباست و در زمستان بسيار سرد می باشد. روستای اورامان تخت يکی از جذابترين مناطق روستايی کردستان است که در کنار چشم اندازهای طبيعی آن، برای آئين مذهبی و قديمی در پير شهريار مردم زيادی سالانه روانه آنجا می شوند. hevraman villages
ساکنان اين منطقه و زبان آنها به هورامی مشهور است. لهجه هورامی يکی از لهجه های مشهور کردی است. آتشکده های قديمی در اين منطقه نشانگر اين است که ساکنان اين منطقه قبل از اسلام زرتشتی بوده اند. رودخانه سيروان از دره های عميق اين منطقه سرازير می شود و به عراق می ريزد. مناطق حاشيه ای رودخانه سيروان راوار ناميده می شوند. اين روستا پوشيده از درخت گردو، انار، انجير و توت می باشد. اگرچه شرايط سخت در اين منطقه پابرجاست، ولی ساکنانش هنوز آداب و منش خود را حفظ نموده اند. pir shaliar
مقبره پير شهريار اورامی، نويسنده کتاب "آشنايی با پير شهريار"، يکی از مکانهای مذهبی استان بحساب می آيد. ساکنان اورامان تخت مسلمان سنی مذهب از فرقه شافعی می باشند. از بناهای مذهبی ديگر می توان مسجد عبداللهی و اويهنگ و مقبره کوصه هجيج را نام برد که هم مردم آن منطقه و هم افراد ديگر احترام خاصی برای آنها قائل می شوند.

روستای صلوات آباد
روستای صلوات آباد يا نامان در 15 کيلومتری شرق سنندج قرار دارد و رودخانه صلوات آباد از جنوب آن جاری است. در کنار آن کوههايی چون کوچکه رش در شمال غربی، کوه لول در شمال شرقی و کوه گوجه در شرق و جنوب شرقی اين روستا واقع شده اند. ارتفاعات آن سرد و نيمه خشک بوده و زبان مردمانش کرديست. جاذبه های طبيعی اين ناحيه عبارتند از رودخانه ها، کوهها، گردنه ها، پوشش گياهی فراوان و گونه های حيوانات وحشی می باشد. اين روستا به علت وجود يک حمام قديمی در آن و نيز مقبره مولانا سيد ابراهيم که در داخل روستا واقع است از اهميت دينی و تاريخی زيادی برخوردار است.
© کليه حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان ايرانگردی و جهانگردی استان کردستان می باشد.